0497 - 2731085, Fax : 91- 497 - 2731400
  sncollegekannur@gmail.com

1. ANTI RAGGING COMMITTEE (As per the directions of the Supreme Court)


1.

District Collector

:

Sri. Mir Muhammad Ali IAS

2.

College Principal

:

Dr. Sivadasan Thirumangalath

3.

Circle Inspector of Police

4.

Media Person

:

Sri. O.C. Mohan Raj (Editor, Kerala Kaumudi)

5.

Social Worker

:

President, Nehru Yuva Kendra Kannur

6.

Faculty Members

:

Dr. AjayaKumar Koorma (Physical Education)
Dr. Reetha C. (Chemistry)

7.

Parent Nominee

:

Sri. Surendran C.T, PTA Vice President

8.

Student Nominees

:

Chairman (College Union)
Vice Chairman (College Union)


2. ANTI RAGGING SQUAD (As per the directions of the Supreme Court)


1.

Staff Advisor

:

Dr. M.K. Radhakrishnan

2.

College Union Chairman

:

Akshay Krishnan V

3.

College Union Vice Chairman

:

Sinsha Satheesh V.K.

4.

Teachers Nominee

:

Dr. N. Sajan

5.

Student Nominee

:

Ms. Swathi III B.Sc. Chemistry Under Officer NCC

6.

Matron, Women's Hostel

:

Ms. Remya C.K.



3. INTERNAL COMPLAINTS COMMITTEE AGAINST SEXUAL HARASSMENT OF WOMEN AT WORK PLACES


1.

Dr. C.R. Lalitha

:

HOD of Botany - (Convenor) 9846191327

2.

Adv. P. Vimala Kumari

:

(Lawyer) 9446738311

3.

Ms. I.C. Mary

:

(NGO) - PRO Thalassery Soial Service Society 9495726762

4.

Ms. Remya Krishnan M.

:

Department of Physics 9946822472

5.

Ms. Sreya P.

:

Department of Chemistry 9447760744


4. RTI AUTHORITY


1.

Dr. Sivadasan Thirumangalath

:

Appellate Authority

2.

Dr. B.O. Prasad

:

First Information Officer

3.

Mr. K.M. Janardanan

:

Second Information Officer

4.

Ms. Remya Krishnan M.

:

Department of Physics 9946822472

5.

Ms. Sreya P.

:

Department of Chemistry 9447760744


5. DISCIPLINE COMMITTEE


1.

Dr. Sivadasan Thirumangalath

:

(Principal)

2.

Dr. K.C. Preetha

:

(Dept. of Physics) coordinator

3.

Dr. N. Sajan

:

(Dept. of English)

4.

Dr. C. Reetha

:

(Dept. of Chemistry)

5.

Dr. T. Sasidharan.

:

(Dept. of Political Science)

6.

Dr. K. Anil

:

(Dept. of Zoology)

7.

Dr. C.R. Lalitha

:

(Dept. of Botany)

8.

Dr. AjayaKumar Koorma

:

(Dept. of Physical Education)

9.

Dr. Punnakal Vandana

:

(Dept. of Economics)

10.

Sri. M.P. Shanoj

:

(Dept. of Malayalam)

11.

Sri. Bhupesh T.K.

:

(Dept. of Commerce)

12.

Smt. Divya P.M.

:

(Dept. of Mathematics)

13.

Sri. Sumesh. P.C.

:

(Dept. of Management Studies)

14.

Smt. Prajina P.

:

(Dept. of Microbiology)

15.

Smt. Veena Mudummal

:

(Dept. of History)

16.

Sri. Vipin A.

:

(Dept. of Sanskrit)

17.

Kum. Sajina Padmanabhan

:

(Dept. of Statistics)

18.

Dr. Radhakrishnan M.K.,
Dr. B.V. Lasitha

:

(Staff Representative)

19.

Capt. (Dr.) C.P. Satheesh

:

(NCC Officer)

20.

NSS Programme Officers

 


6. INTERNAL QUALITY ASSURANCE CELL


E-mail: sniqac@gmail.com

Chairman   :   Principal
Coordinator   :   Dr. N. Sajan (Member Secretary)

Members   :  

1.

Dr. K. Anil

:

(Zoology)

2.

Dr. K. Ajayakumar

:

(Physical Education)

3.

Dr. K.C. Preetha

:

(Physics)

4.

Dr. Sheela Kinathi

:

(Zoology)

5.

Dr. P.K. Anitha

:

(Chemistry)

6.

Dr. Punnakkal Vandana M.

:

(Economics)

7.

Mr. Sumesh P.C.

:

(Management Studies)

8.

Mr. C.K.V. Ramesan

:

(Microbiology)

9.

Dr. K.P. Prasanth

:

(Botany)

10.

Dr. C.P. Satheesh

:

(English)

11.

Sri. Janardhanan K.M.

:

(Office Superintendent)

12.

External Expert from Industry

:

Mr. Jayachandran (Handloom Exporter)

13.

SrMember (Local Community)

:

Mr. K. Balachandran (Asst. Director All India Radio, Kannur)


7. UGC ADVISORY COMMITTEE


1.

Dr. K. Anil

:

(Zoology) Coordinator

2.

Dr. K. Ajayakumar

:

(Physical Education)

3.

Dr. N. Sajan

:

(IQAC Coordinator)

4.

Dr. P.C. Sreeja

:

(English)

5.

Dr. K.P. Prasanth

:

(Botany)

6.

Dr. Vandana Punnakkal

:

(Economics)

7.

Dr. Jitha Kunhikrishnan M.

:

(Chemistry)

8.

Mr. Vipin V.K.

:

(Physics)

9.

D Sri. K.M. Janardhanan

:

(Office Suptdt.)

10.

Sri. K. Prakasan

:

(Head Accountant)


8. CENTRALISED CONFIDENTIAL GRIEVANCE REDRESSAL CELL


1.

Dr. C.R. Lalitha

:

(Botany) Coordinator

2.

Dr. Sheela Kinathi

:

(Zoology)

3.

Dr. K. Ajayakumar

:

(Physical Education)

4.

Dr. B.V. Lasitha

:

(English)

5.

Dr. T. Sasidharan

:

(Political Science)

6.

Ms. Divya P.M.

:

(Mathematics)


9. STUDENT COUNSELLING CELL


1.

Smt. P.C. Sreeja

:

(English) Coordinator

2.

Smt. Amrutha K.K.

:

(Commerce)

3.

Dr. P.K. Anitha

:

(Chemistry)

4.

Sri. M.P. Shanoj

:

(Malayalam)

5.

Smt. Sreya P

:

(Chemistry)

6.

Dr. K.C. Preetha

:

(Physics)

7.

Dr. Bindu O.

:

(Zoology)


10. BUILDING & INFRASTRUCTURE COMMITTEE


1.

Dr. K. Ajayakumar

:

(Phy. Education) Coordinator

2.

Dr. N. Sajan

:

(English)

3.

Dr. Radhakrishnan M.K.

:

(Physics Edn.)

4.

Mr. M.P. Shanoj

:

(Malayalam)

5.

Dr. Jitha Kunhikrishnan M.

:

(Chemistry)

6.

Sri. K. Prakasan

:

(Head Accountant)


11. TUTORIAL COMMITTEE


1.

Sri. Ramesan C.K.V

:

(Microbiology) Coordinator

2.

Dr. P.C. Sabitha

:

(English)

3.

Ms. Kala K.S.

:

(Physics)

4.

Dr. Bindu V.V.

:

(Economics)

5.

Ms. Jency John

:

(Mathematics)

6.

Dr. Ayana N.

:

(Mincrobiology)

7.

Dr. Jeeshna M.V.

:

(Botany)

8.

Ms. Sophiya D.G.

:

(Economics)

9.

Ms. Bijali P.

:

(Malayalam)

10.

Dr. Preetha Kumari

:

(Zoology)

11.

Ms. Pyari S.

:

(History)

12.

Smt. Pushpanjali C.S.

:

(Commerce)

13.

Mr. Dirash

:

(Commerce)


12. RESEARCH PROMOTION COUNCIL


1.

Dr. K. Anil

:

(Zoology) Coordinator

2.

Dr. T. Sasidharan

:

(Political Science)

3.

Dr. Sheela Kinathi

:

(Zoology)

4.

Dr. B.V. Lasitha

:

(Botany)

5.

Dr. B.V. Lasitha

:

(Englishy)

6.

Dr. K.C. Preetha

:

(Physics)

7.

Dr. P.K. Anitha

:

(Chemistry)

8.

Dr. Jeeshna M.V

:

(Botany)

9.

Dr. N. Sajan

:

(IQAC Director English)


13. WEBSITE AND DOCUMENTATION COMMITTEE


1.

Sri. Vipin V.K

:

(Physics) Coordinator

2.

Dr. K.P. Prasanth

:

(Botany)

3.

Dr. C.P. Satheesh

:

(English)

4.

Sri. Dirash R.S.

:

(Commerce)

5.

Sri. Sumesh P.C.

:

(Management Studies)

6.

Sri. Ramesan C.K.V.

:

(Microbiology)

7.

Ms. Kala K.S

:

(Physics)

8.

Ms. Bivitha T.K

:

(Physics)

9.

Ms. Rashida T.N.K.

:

(Physics)


14. WOMEN'S STUDIES AND WELFARE UNIT


1.

Dr. C. Reetha

:

(Chemistry) Coordinator

2.

Dr. C.R. Lalitha

:

(Botany)

3.

Dr. K.C. Preetha

:

(Physics)

4.

Smt. Samina Sathyanath

:

(Management Studies)

5.

Ms. Amrutha K.K.

:

(Commerce)

6.

Dr. Rakhee Raghavan

:

(English)

7.

Smt. Geetha Devi K.T.

:

(Chemistry)

8.

Ms. Shibina

:

(History)

9.

Ms. Sheeba P.K.

:

(Malayalam)


10.

Smt. N. Sathi

:

(Supporting Staff)


15. HUMAN RIGHTS AWARENESS FORUM


1.

Dr. T. Sasidharan

:

(Politics) Coordinator

2.

Ms. Rashida TNK

:

(Physics)

3.

Smt. Shyma M.K.

:

(Mathematics)

4.

Smt. Shibina

:

(History)

5.

Sri. Bhupesh T.K.

:

(Commerce)

6.

Smt. Bijali P.

:

(Malayalam)

7.

Smt. Sreeshma Rajan

:

(Physics)


16. FINE ARTS CLUB


1.

Dr. B.V. Lasitha

:

(English) Coordinator

2.

Dr. C.R. Lalitha

:

(Botany)

3.

Smt. Lata Ramakrishnan

:

(English)

4.

Dr. P. K. Anitha

:

(Chemistry)

5.

Smt. Sreelatha E.

:

(Malayalam)

6.

Ms. Pyari S.

:

(History)

7.

Ms. Sheeba P.K

:

(Malayalam)

8.

Smt. Rashida T.N.K

:

(Physics)

9.

Ms. Sreya P.

:

(Chemistry)

10.

Ms. Remya M.

:

(Physics)

11.

Dr. Prasad B.O.

:

(Zoology)


17. FILM CLUB


1.

Dr. C.P. Satheesh

:

(English) Coordinator

2.

Ms. Veena M.

:

(History)

3.

Sri. M.P. Shanoj

:

(Malayalam)

4.

Ms. Gayathri P

:

(English)

5.

Ms. Bijali P.

:

(Malayalam)

6.

Ms. Priyanka Jayaprakash

:

(Economics)

7.

Ms. Shibina

:

(History)


18. LIBRARY ADVISORY COMMITTEE


1.

Dr. Punnakkal Vandana M.

:

(Economics) Coordinator

2.

Dr. Ayana N.

:

(Microbiology)

3.

Dr. N. Sajan

:

(English)

4.

Dr. B.V. Lasitha

:

(English)

5.

Dr. K. Anil

:

(Zoology)

6.

Dr. T. Sasidharan

:

(Political Science)

7.

Ms. E. Sreelatha

:

(Malayalam)

8.

Ms. Sreeshma Rajan

:

(Physics)

9.

Ms. Sheeba P.K

:

(Malayalam)


10.

Ms. Sophiya D.G.

:

(Economics)


11.

Sri. M.M. Ashokan

:

(Library in charge)


19. NATURE CLUB


1.

Dr. K.P. Prasanth

:

(Botany) Coordinator

2.

Dr. Sheela Kinathi

:

(Zoology)

3.

Dr. M.K. Radhakrishnan

:

(Physical Education)

4.

Ms. Rakhee Raghavan

:

(English)

5.

Smt. Prajina P.

:

(Microbiology)

6.

Dr. Jeeshna M.V

:

(Botany)

7.

Ms. Nithinya R.

:

(Zoology)

8.

Sri. M.P. Shanoj

:

(Malayalam)


20. HEALTH CLUB


1.

Dr. M.K Radhakrishnan

:

(Phy. Edn) Coordinator

2.

Dr. K. Ajayakumar

:

(Phy. Edn.)

3.

Dr. C.P. Satheesh

:

(English)

4.

Sri. Sumesh P.C

:

(Management Studies)

5.

Ms. Kala K.C.

:

(Physics)

6.

Ms. Ramya M

:

(Physics)

7.

Ms. Sreya P

:

(Chemistry)

8.

Dr. B.O. Prasad

:

(Zoology)

9.

Dr. Preetha Kumari

:

(Zoology)


10.

Ms. Jency John

:

(Mathematics)


21. TOURISM CLUB


1.

Ms. Rashida T.N.K.

:

(Physics) Coordinator

2.

Ms. Remya Krishnan

:

(Member.)

3.

Dr. Bindu V.V.

:

(Economics)

4.

Ms. Sophiya D.G

:

(Economics)

5.

Ms. Geetha Devi K.T

:

(Chemistry)


22. CANTEEN COMMITTEE


1.

Smt. Latha Ramakrishnan

:

(English) Coordinator

2.

Dr. M.K. Radhakrishnan

:

(Phy. Edn.)

3.

Shanoj M.P

:

(NSS Program Officer)

4.

Dr. N. Sajan

:

(IQAC Director)

5.

Sri. K.M. Janardhanan

:

(Office Supdt.)


23. ENTREPRENEURSHIP DEVELOPMENT CLUB


1.

Sri. Sumesh P.C

:

(Management Studies) Coordinator

2.

Dr. Punnakkal Vandana M.

:

(Economics)

3.

Smt. Amrutha K.K

:

(Commerce)

4.

Smt. Samina Sathyanath

:

(Management Studies)

5.

Ms. Simi B.S.

:

(Commerce)

6.

Ms. Priyanka Jayaprakash

:

(Economics)

7.

Ms. Shyma M.K.

:

(Mathematics)


24. SREE NARAYANA VALUE EDUCATION CENTRE


1.

Smt. Veena Madhummal

:

(History) Coordinator

2.

Dr. N. Sajan

:

(English)

3.

Mr. Dirash R.S

:

(Commerce)

4.

Dr. Sabitha P.C.

:

(English)

5.

Smt. Sreelatha E.

:

(Malayalam)

6.

Ms. Pyari S

:

(History)

7.

Ms. Gayathri P.

:

(English)

8.

Ms. Geetha Devi K.T.

:

(Chemistry)

9.

Ms. Pushpanjali C.S.

:

(Commerce)


25. COMMITTEE FOR COMPETITIVE EXAMS FOR ENTRY IN TO SERVICE


1.

Smt. Sreeshma Rajan

:

(Physics) Coordinator

2.

Smt. Lata Ramakrishnan

:

(English)

3.

Dr. C.P. Satheesh

:

(English)

4.

Smt. Divya P.M.

:

(Mathematics)

5.

Ms. Bivitha T.K.

:

(Physics)

6.

Ms. Simi B.S.

:

(Commerce )

7.

Mr. Dirash R.S.

:

(Commerce)

8.

Ms. Pushpanjali C.S.

:

(Commerce)

9.

Ms. Sheeba P.K.

:

(Malayalam)

10.

Dr. Bindu O.

:

(Zoology)


26. COMMITTEE FOR REMEDIAL COACHING


1.

Dr. P.K. Anitha

:

(Chemistry) Coordinator

2.

Dr. Sabitha P.C.

:

(English)

3.

Dr. M.P. Shanoj

:

(Malayalam)

4.

Smt. Veena Madhummal

:

(History)

5.

Ms. Ramya M.

:

(Physics)

6.

Smt. Divya P.M.

:

(Mathematics)

7.

Dr. Ayana N.

:

(Microbiology)

8.

Kum. Ramyakrishnan

:

(Physics)

9.

Dr. B.O. Prasad

:

(Zoology)

10.

Dr. Jitha Kunhikrishnan

:

(Chemistry)

11.

Dr. Jeeshna M.V.

:

(Botany)

12.

Ms. Priyank Jayaprakash

:

(Economics)

13.

Ms. Rashida TNK

:

(Physics)

14.

Ms. Simi B.S.

:

(Commerce)

15.

Ms. Samina Sathyanath

:

(Management Studies)


27. PLANNING BOARD


1.

All HODs

2.

Sri. K.M. Janardhanan

:

(Office Supdt.)

3.

Sri. K. Prakashan

:

(Head Accountant)

4.

Sri. M.M. Ashokan

:

(Library in charge)


28.CAREER GUIDANCE AND COUNSELLING CELL


1.

Dr. C.P. Satheesh

:

(English) Coordinator

2.

Mr. Remesan C.K.V

:

(Microbiology)

3.

Sri. Sumesh P.C.

:

(Management Studies)

4.

Ms. Bivitha T.K

:

(Physics)

5.

Ms. Nithinya

:

(Zoology)

6.

Ms. Jency John

:

(Mathematics)


29. PURCHASE COMMITTEE


1.

Dr. Radhakrishnan M.K.

:

(Phy. Edn.) Coordinator

2.

Dr. Ajayakumar K.

:

(Phy. Edn.)

3.

Dr. N. Sajan

:

(IQAC Director)

4.

Dr. K. Anil

:

(Zoology)

5.

Dr. K.C. Preetha

:

(Physics)

6.

Ms. Sreeja P.C.

:

(English)

7.

Ms. Bindu V.V.

:

(Economis)

8.

Dr. Ayana N.

:

(Microbiology)

9.

Sri. K. Prakashan

:

(Head Accountant)

10.

Sri. Santhosh K.M.

:

(Library Assistant)


30. ANTI WOMAN HARASSMENT CELL


1.

Ms. Kala K.S.

:

(Physics) Coordinator

2.

Ms. Bivitha T.K.

:

(Physics)

3.

Ms. Prajina P.

:

(Microbiology)

4.

Ms. Shyma M.K

:

(Mathematics)

5.

Ms. Bindu O

:

(Zoology)

6.

Ms. Nithinya R.

:

(Zoology)

7.

College Union Vice Chairman

:

Sinsha Satheesh V.K.


31. CALENDAR COMMITTEE


1.

Dr. K.P. Prasanth

:

(Botany) Coordinator

2.

Sri. Remesan C.K.V

:

(Microbiology)

3.

Dr. B.O. Prasad

:

(Zoology)

4.

Ms. Gayathri P.

:

(English)


32. NODAL OFFICERS


1.

Scholarships

:

Dr. B.O. Prasad (Zoology)

2.

Admissions

:

Sri. Vipin V.K. (Physics)

3.

All India Survey on Higher Education (AISHE)

:

Sri. Ramesan C.K.V. (Microbiology)

4.

Online PF

:

Sri. Ramesan C.K.V. (Microbiology)


33.CHARGES


1.

S.S.P.

:

Dr. Vandana Punnakkal

2.

W.W.S

:

Dr. K.P. Prasanth

3.

ASAP

:

Smt. Rakhee Raghavan

4.

DCA

:

Sri. Vipin V.K.

5.

IGNOU

:

Dr. Ajayakumar K.

6.

Kannur SDE

:

Mr. Bhupesh T.K.